Hirudo lifting zwany także maseczką wampirzą. Jest to odmładzający zabieg kosmetyczny stosowany na twarzy, przy wykorzystaniu krwi pobranej od pijawek, które wcześniej sami nakarmiliśmy własną krwią.

Maseczka rewelacyjnie wygładza skórę, likwiduje zmarszczki i przebarwienia, regeneruje zniszczony naskórek. Już po kilku zabiegach u dużej części osób cera odzyskuje dawną świeżość, blask oraz jędrność. Nie bez przyczyny maseczki wampirze określane są jako krwawy sposób na odmładzanie, paradoksalnie jednak, bez konieczności użycia skalpela.

Hirudo Lifting jest zawsze poprzedzony zabiegiem hirudoterapii, podczas którego pobierana jest świeża krew, zawsze i tylko od osoby poddającej się zabiegowi. Jest to  podstawowy składnik tej maseczki.

Łączny czas trwania zabiegu wynosi od 1 do 2 godzin. Choć sama maseczka przykładana jest na 20 minut, to jednak z uwagi na konieczność  wcześniejszej hirudoterapii (poprzez przystawienie 3 pijawek ) siłą rzeczy czas na zabieg musi ulec wydłużeniu.  

Podobnie jak w przypadku zabiegu hirudoterapeutycznego, przed przystąpieniem do zabiegu kosmetycznego niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu, który ma na celu wyeliminowanie ryzyka związanego z przeciwwskazaniami.  Po konsultacji i pozytywnej kwalifikacji przystępuje się do zabiegu.

Pijawki można przykładać do ciała wyłącznie w kilku wybranych do tego miejscach. Pijawki nie są żarłoczne, gdyż w czasie karmienia pobiorą zaledwie 5 -10 mililitrów krwi. W miejscu ich przystawienia trzeba zrobić opatrunek. Pijawki bowiem wydzielają substancję zapobiegającą krzepnięciu i dlatego krew może się jeszcze przez jakiś czas po zabiegu sączyć.

Do wykorzystania w celach kosmetycznych używa się krwi wyciśniętej z nakarmionych pijawek.  Pozyskany w ten sposób materiał jest bogaty w substancje odżywcze, upiększające, odmładzające, czyli elastazę, kolagenazę i hiluronidazę oraz hormony takie jak estradiol i DHEA oraz serotoninę, zwaną powszechnie hormonem szczęścia. Efekty maseczki mogą zostać zauważone dopiero po co najmniej 5, a nawet 10 zabiegach, w zależności od właściwości i jakości cery poddawanej zabiegowi.